REPORTAŻ ŚLUBNY

baner -1

Chcemy przybliżyć Wam, jak wygląda nasza praca, a jednocześnie udzielić wskazówek, aby współpraca z nami przebiegła sprawnie i owocnie 🙂

Pragniemy, aby dzień Waszego ślubu był wyjątkowy, a także, aby wyjątkowe były Wasze wspomnienia. Nie chcemy reżyserować tego dnia. Chcemy łapać chwile, ale by na fotografii były one magiczne musicie się odrobinkę postarać, gdyż efekt naszej pracy zależy zarówno od naszego zaangażowania (zawsze dajemy z siebie wszystko), ale także wielu innych czynników, także od Was.

Duet fotograficzny

Pracujemy jako duet fotograficzny. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że nasze fotografie stają się ciekawsze, gdyż pokazują jeden moment z dwóch ujęć. Możemy być „w dwóch miejscach na raz”. Ten sam moment pokazujemy przy użyciu różnych obiektywów, mamy możliwość fotografowania z różnych perspektyw. Często trzymamy w rękach po dwa aparaty, a w torbach dźwigamy po kilka obiektywów. Wszystko to wpływa na jakość, ale również na ilość zdjęć, które Wam oddajemy. Nic nie umknie naszej uwadze. Z doświadczenia, także naszego ślubu, wiemy iż ten długo wyczekiwany i wyśniony dzień przemija w mgnieniu oka. Nie na wszystko Para Młoda jest w stanie zwrócić uwagę. My możemy pokazać Wam to, co działo się tuż obok Was, ale w stresie, który w większości jednak Młodej Pary nie omija, nie zwróciliście na to uwagi.

Przygotowania

To właśnie ten moment, gdy nasze bycie w dwóch miejscach na raz ma szczególne znaczenie. Wasze przygotowania do ślubu to etap pełny emocji, ciekawych kadrów, podczas którego możemy się wykazać i który oboje lubimy fotografować. Zazwyczaj reportaż przygotowań zaczynamy od ujęć podczas stylizacji fryzury oraz wykonywanego makijażu Panny Młodej u niej w domu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyśmy pojawili się w salonie fryzjerskim bądź u wizażystki. Takie kolorowe zdjęcia będą świetną pamiątką z tego dnia! Kiedy Panna Młoda jest juz prawie, prawie gotowa, rozdzielamy się, aby sfotografować przygotowania Pana Młodego i Jego błogosławieństwo, jeśli jest przewidziane. Jedno z nas udaje się pod wskazany adres. Jest wtedy czas, aby u Panny Młodej uwiecznić wszelkie detale, bo przecież my, kobiety zwracamy na to niemałą uwagę 😉
Prosimy Was o przygotowanie wszystkich ważnych elementów tego dnia, takich jak krawat/muszka, buty, spinki, bukiety, obrączki i wszystko to, co chcecie aby znalazło się na zdjęciach.
Potem nadchodzi w końcu ten moment, kiedy Wasze spojrzenia się spotykają. Rejestrujemy kadrami Wasze uśmiechy, a pracując we dwoje mamy okazję uchwycić minę Pana Młodego oraz Panny Młodej.

Błogosławieństwo

To często bardzo wzruszający moment, dlatego staramy się być niewidoczni. Mamy cel – oddać atmosferę panującą w tej chwili oraz emocje Wasze i Waszych bliskich.

Ceremonia Ślubu w Kościele

Towarzyszymy Wam również w trakcie przejazdu z domu do kościoła, także nie umkną nam wszystkie atrakcje podczas trasy, którą macie do pokonania, w postaci szlabanu / zastawy / ślogi / bramy weselnej – nazw jest kilka, w zależności od regionu 🙂 Jesteśmy zwolennikami reporterskiego stylu pracy – fotografujemy to, co widzimy, staramy się nie aranżować sytuacji i scen. Ze szczególną powagą traktujemy pracę w kościele. Posiadamy pozwolenie na fotografowanie w kościołach. Zawsze przed mszą udajemy się do księdza na krótką rozmowę, fotografujemy także podpisy Wasze i Świadków, jeśli składane są przed ślubem w Zakrystii. Po kościele staramy się poruszać jak najmniej i najciszej. Dzięki pracy w duecie, najważniejszy moment, czyli ten, w którym składacie sobie przysięgę, możemy sfotografować z różnych perspektyw. Dlatego jesteśmy w stanie oddać Wam ciekawszy materiał. Jeżeli jest możliwość udajemy się na chór zrobić kilka szerszych kadrów. Ważnym momentem jest także wyjście z kościoła. Mamy szansę uchwycić szerszy plan (szczególnie ciekawy, gdy goście obsypują Was kwiatami, confetti lub ryżem) i węższy kadr ukazujący Wasze twarze.
W kościele, podobnie jak podczas błogosławieństwa, staramy się być niewidoczni. Nie ustawiamy Was do zdjęć, ale przed ceremonią dajemy kilka wskazówek. Prosimy Was w szczególności o właściwe ustawienie podczas przysięgi. Przysięga i zakładanie obrączek to najważniejsza część Waszego dnia i naszego reportażu. Pamiętajcie, że przysięgę składacie sobie. Nie księdzu. Stańcie zwróceni twarzami do siebie (nie twarzą do ołtarza), patrzcie sobie w oczy, a obrączki trzymajcie tak, aby ich nie zasłaniać – najlepiej dwoma palcami.

Ceremonia Ślubu w USC

Praca we dwoje jest również nieoceniona w przypadku ślubu w USC, który przebiega bardzo szybko. Mamy bowiem możliwość skupienia się zarówno na Was, na gościach, jak i na detalach. Staramy się wykorzystać maksymalnie czas, jaki mamy na fotografowanie.

Zdjęcie grupowe

Po ceremonii zazwyczaj robimy zdjęcie grupowe, oczywiście o ile chcecie takie zdjęcie i jest do tego odpowiednie miejsce. W przypadku kiepskiej pogody zdjęcie grupowe możemy wykonać również na sali. Najlepszym momentem na wykonanie zdjęcia grupowego jest czas między Waszym wyjściem ze świątyni/USC a składaniem przez gości życzeń. Mamy bowiem wówczas okazję w łatwy i szybki sposób zgromadzić wszystkich gości zanim wsiądą do samochodów i pojadą na salę. Warto zawczasu pamiętać o zdjęciu grupowym i poinformować rodziców, żeby byli blisko Was – doświadczenie mówi nam, że w tym momencie często któreś z rodziców wybiera się do samochodu. Zdjęcie grupowe robimy szybko, aby nie męczyć gości i nie zabierać Wam czasu.

Przyjęcie

Przywitanie Pary Młodej przez rodziców, wniesienie Panny Młodej przez próg, pierwszy toast, słodzenie wódki, pierwszy taniec… Jeżeli tylko coś się dzieje – zawsze tam jesteśmy. Fotografujemy także Was i Waszych gości w trakcie zabawy, starając się oddać na zdjęciach panującą atmosferę. W trakcie wesela staramy się „złapać” na zdjęciach wszystkich gości. Dzięki temu, że pracujemy w duecie mamy możliwość uchwycenia ważnych momentów z dwóch perspektyw, np. pierwszy taniec możemy pokazać zarówno w szerokich kadrach, ujmując Was w całej okazałości na tle gości, jak i kadrując wąsko. Podczas podziękowań dla rodziców jesteśmy w stanie pokazać zarówno Wasze emocje, jak i emocje na twarzach bliskich. Pracę na weselu kończymy około godziny 1:00 – czyli po oczepinach. Zawsze chcemy sfotografować wszystkie ważne momenty, począwszy od pierwszego tańca, przez podziękowania rodzicom, aż po oczepiny, nie omijając atrakcji i zabaw weselnych. Na sali pracujemy z lampami błyskowymi, część zdjęć wykonujemy jednak bez ich użycia, aby w pełni oddać klimat i nastrój sali weselnej, wykorzystując oświetlenie zespołu czy Dj-a. Możemy w trakcje wesela zaaranżować „ściankę zdjęciową” na śmieszne zdjęcia Wasze i gości z gadżetami – peruki, okulary, itp. W tym celu poinformujcie nas o tym wcześniej.

Plener

Plener ślubny proponujemy zorganizować w innym dniu niż dzień ślubu. W dniu ślubu przeszkodą może być niewystarczająca ilość czasu, pogoda, a także ograniczenie co do miejsca. Jeśli jednak ślub jest stosunkowo wcześnie a Wam zależy na zdjęciach właśnie w tym dniu, możemy zrealizować taką sesję. Zdobywane doświadczenie pokazuje nam, że takie szybkie, spontaniczne plenery również mają w sobie moc! Także decyzja zawsze należy do Was!
Na plener innego dnia przeważnie potrzebujemy około 2-3 godzin. Najlepszą porą na plener nie jest jednak środek dnia, a późne popołudnie – im bliżej zachodu, tym lepsze światło.

Jeżeli chodzi o miejsce, jak i pomysły na plener – możliwości są nieograniczone. Preferujemy abyście to Wy wskazali kierunek, styl, pomysł na plener. Przyczyna jest prosta – zdjęcia są dla Was. Idealnie byłoby, gdyby zdjęcia te kojarzyły się w jakiś sposób z Wami. Oczywiście my ze swojej strony też mamy kilka pomysłów, gdyby Wam żaden nie przyszedł do głowy 😉 Zawsze wykonujemy też kilka tradycyjnych portretów – takie zdjęcia są ponadczasowe i będą świetną pamiątką na długie lata.

Jesteśmy mobilni, również jeżeli chodzi o plener, więc wybierając miejsce nie musicie ograniczać się do najbliższych okolic. Marzy Wam się plener w górach – cudownie! A może romantyczne zdjęcia nad morzem? Z przyjemnością pojedziemy z Wami gdzieś dalej, czy to w Polsce czy za granicę.

Kilka słów na koniec…

Pamiętajcie, że to Wasz dzień, który wyraża Waszą miłość. Nie oszczędzajcie sobie czasu na uśmiechy, czułości, pocałunki – te szczere uczucia ukazane na fotografii przywołają najpiękniejsze wspomnienia. Dla oswojenia się z obiektywem i z nami polecamy sesję narzeczeńską. Kiedyś te zdjęcia odświeżą Waszą pamięć, a w dniu ślubu zdjęcia możecie wykorzystać np. do podziękowań dla gości, galerii Waszych fotografii na sali weselnej czy też w prezentacji wyświetlanej na sali w ramach podziękowań dla rodziców. I jeszcze jedno – wyśpijcie się przed ślubem – jeśli z czymś nie zdążycie, poproście o pomoc rodzinę.